Ülkemizin en önemli doğal zenginliklerinden biri olan Bandırma Kuşcenneti, dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin ilgisini çeken eşine az rastlanır bir doğa harikasıdır.

Bandırma Kuşcenneti’nin varlığı, Kuş Gölü'nde var olan inanılmaz bir dengeye bağlıdır. Göl sularının alçalıp yükselmesi sonucu, burada yerleşen kuşlar için harika bir barınma, korunma ve beslenme ortamı oluşmaktadır.

Kentimizde hızla gelişen sanayi, çevre kirliliğine yol açarak doğal dengenin zarar görmesine neden olmuştur. Bu olumsuz gelişmeden Kuşgölü de payına düşeni fazlasıyla almıştır. Göle akan derelere bırakılan sanayi atıkları zamanla gölde bir kirlenme yaratmıştır. Bu kirlilik bölgedeki bütün doğal dengeyi bozmuştur. Varlığı büyük ölçüde bu doğal dengeye bağlı olan Kuşcenneti de bozulan denge sonucu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.

Bandırma Kuşcenneti ve Kuş Gölü'nün karşı karşıya kaldığı sorunları ve çözüm yollarını ortaya koymak amacıyla 1987 yılından bu yana Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali adıyla bir festival gerçekleştirilmektedir.

Festivalimiz; doğa korumacılığı temelinde Kuşcenneti’nin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek, çözümleri gündeme getirmek, Kuşcenneti’nin ve Bandırma’nın çok daha geniş kitlelere tanıtımını sağlamak, halkımızın kültür ve sosyal yaşamına canlılık katmak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Festival programlarında, kültür-sanatın seçkin etkinlikleri, bilimsel toplantılar, düzeyli eğlence programları halkımızın izlenimine sunulmaktadır. Ülkemizden ve yurt dışından festival etkinlikleri için kentimize gelen sanatçı, bilim insanı, edebiyatçı ve çeşitli gruplar çok anlamlı bir kültürel zenginliğe katkı sağlamaktadır.

2019

2019
Festival Etkinlikleri

2018

2018
Festival Etkinlikleri

2017

2017
Festival Etkinlikleri