Mirza: Başta Kentimizdeki Yerel Basın Emekçilerimiz Olmak Üzere Tüm Gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü Kutluyorum.

Mirza: Başta Kentimizdeki Yerel Basın Emekçilerimiz Olmak Üzere Tüm Gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü Kutluyorum.

BELEDİYE BAŞKANI DURSUN MİRZA’NIN “10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ” MESAJI…

Haber verme, denetim ve eleştiri yapma, kamuoyunu bilgilendirme ve oluşturma, kurumlarla bireyler arasında bilgi akışı sağlama, toplumun çıkarlarını koruma, özgür tartışma ortamı yaratarak toplumsal bilinci güçlendirme, toplumu eğitme ve düşünce dünyasını zenginleştirme gibi yaşamsal sorumlulukları bulunan basın, bu yönüyle kamusal görev yapmaktadır.

Basının toplumun sesi olma işlevini yerine getirebilmesinin, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin kaldırılmasına, doğru, ilkeli, kişilik haklarına ve özel yaşama saygılı habercilik anlayışının benimsenmesine, her koşulda meslek etiğinin gözetilmesine, basın çalışanlarının haklarına sahip çıkılmasına, ekonomik ve sosyal durumlarının iyileştirilmesine, onlara özgür çalışma ortamı sağlanmasına bağlıdır.

Gazetecilerin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi, haklarının güvenceye alınması, onların, görevlerini rahat bir ortamda yapabilmelerini sağlayacaktır. Bu konuda Devlet'e olduğu kadar, basın-yayın organı sahiplerine ve meslek örgütlerine de önemli görevler düşmektedir. Bu yöndeki adımlar birlik içinde atıldığında halkın haber alma hakkını en iyi biçimde kullanabilmesinin yolunu da açacaktır.

Öte yandan, basın çalışanlarının da haklarına sahip çıkmaları, etik değerleri her koşulda gözetmeleri, medya gücünü amaç dışı kullanmak isteyenlere karşı duyarlı olmaları gerekmektedir.

Bu noktada belirtmeden geçemeyeceğimiz bir konuda ülkemizin birçok aydınının, gazetecisinin ve yazarının yaşadığı gözaltı ve uzun tutukluluk süreçleri, ekonomik ve siyasi baskılardır. Sadece işlerini yaptıkları için birçok gazeteci suçlu ilan edilmiş ve toplum gözünde itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır. Ayrıca ülkemizde yaşanan sayısız faili meçhul cinayetlerin faillerinin de bulunamaması ve bu olayların çözülememesi de toplumumuzu derinden yaralayan birer utanç tabloları olmuştur. 

Yerel basın olmanın gerektirdiği sıkıntıları sıkça yaşayan yerel basının emekçi mensupları, takdirle karşılanması gereken bir mesleği yerine getirdiklerinin altını çizmek istiyorum.

Yaşadığı kente sevdalı, bu kentin sorunlarını çözme konusunda kendini sorumlu hisseden, düşüncelerini gazetesinde ve köşesinde korkusuzca dile getiren Cihan Hayırsener’i burada bir kez daha saygıyla anıyorum.

Basın çalışanlarının her zaman sorumluluklarını sorunlarından üstün tutma, mesleğinin taşıdığı önemin bilinciyle hareket etme anlayışından ödün vermeyeceklerine inanıyoruz. Bu düşüncelerle başta kentimizdeki yerel basın emekçilerimiz olmak üzere tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren basın çalışanlarını saygıyla anıyor, tüm basın çalışanlarına esenlikler diliyorum.


Eklenme Tarihi: 10 Ocak 2016
< Bir Önceki Bir Sonraki >