Göçlerin Gölü” Belgeseli Muhteşem Bir Gala İle İzleyiciyle Buluştu

Göçlerin Gölü” Belgeseli Muhteşem Bir Gala İle İzleyiciyle Buluştu

 

GÖÇLERİN GÖLÜ” BELGESELİ MUHTEŞEM BİR GALA İLE İZLEYİCİYLE BULUŞTU

Bandırma Belediyesi’nin ana sponsoru olduğu “Göçlerin Gölü” adlı belgesel filmi, Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen gala ile izleyicilerle buluştu.. Çekimlerinin yaklaşık 4 ay sürdüğü belgesel, Bandırma Kuşcenneti’nin ve Manyas Gölünün tarihsel önemini ele alan önemli bir belgesel niteliği taşıyor.

Kentimizde kültür ve sanat çalışmalarına büyük katkı sunan Bandırma Belediyesi, son olarak bölgemizin eşsiz doğa güzelliklerinden olan Kuşcenneti ve onun çevresinde yer alan köylerimizin tarihsel geçmişinin ele alındığı “Göçlerin Gölü” adlı Belgesel filminin ana sponsoru oldu.

Yönetmenliğini Gökhan Kasapoğlu’nun yaptığı belgeselin Görüntü Yönetmenliğini Kurtuluş Yılmaz, Senarist ve Metin yazarlığını da Kaan Bingül üstlendi.

Göçlerin Gölü Belgeseli, dünyada ve ülkemizde kuşların göçüyle adını duyuran Manyas Kuş Gölünü faklı bir özelliğiyle ele alırken bu kez gölün çevresindeki köylerin son 200 yıllık tarihsel geçmişini beyaz perdeye taşıdı. Çekimlerin Manyas Kocagöl, Bandırma Gölkaya, Bereketli, Yeni Sığırcı, Kuşcenneti ve Ergili köylerinde gerçekleştirdiği belgesel, aynı zamanda Manyas Gölünün Kültürel Ekolojisi üzerine yapılan ilk Belgesel olma özelliği taşıyor. Belgeselde bu köylerde yaşayan Hristiyan Don Kazaklarından 93 Muhacirlerine Kafkas Göçmenlerinden mübadillere kadar çok sayıda vatandaşımızın tarihsel geçmişleri anlatılıyor.

Projenin danışmanlığını ünlü Altın Portakal ve Altın Koza ödüllü Bandırmalı Yönetmen Tunç Başaran’ın yaptığı belgeselde yine ünlü sinema oyuncusu Ahmet Mekin de konuk oyuncu olarak yer aldı.

Film gösterimi sonrasında, Barış Manço Kültür Merkezi Fuaye salonunda yer alan ve Göçlerin Gölü belgesel filminin kamera arkası görüntülerinden oluşan fotoğraf sergisi ilgiyle izlendi. Katılımın bir hayli yoğun olduğu galada, bölgemiz insanının tarih boyunca yaşadığı göçler nedeniyle ordan oraya savrulan hayatlarına şahit olan izleyiciler duygu dolu anlar yaşadı.

 


Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2016
< Bir Önceki Bir Sonraki >