Demirkapı Köyündeki Tarihi Yapı Restore Ediliyor

Demirkapı Köyündeki Tarihi Yapı Restore Ediliyor

DEMİRKAPI KÖYÜNDEKİ TARİHİ YAPI RESTORE EDİLİYOR

Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Susurluk’un Demirkapı Köyünü ziyaret ederek bu köyde yer alan tarihi Taş Konak’ta incelemelerde bulundu.

Tarihi Taş Konağın restorasyonu öncesi yapılan ön inceleme çalışmalarında Vali Yaman ile birlikte Bandırma’yı temsilen Belediye Başkan Vekili Erhan Elmastaş, Belediye Meclisi ve aynı zamanda İmar Komisyonu Üyesi Şerafettin Engüdar’da katılırken heyette ayrıca Balıkesir İl Emniyet Müdürü, İl Müftüsü, Susurluk Kaymakamı Yusuf Özdemir, Susurluk Belediye Başkanı Hüseyin Hızlıoğlu, Eski Bursa Milletvekili Şerif Birinç ve Taş Konağın sahipleri Nüket Meteoğlu Birinç ve Refik Birinç yer aldı.

Susurluk’un Demirkapı köyünde yer alan ve Kurtuluş Savaşı sırasında bir süre Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Çerkez Ethem’e de ev sahipliği yapan konağın restorasyon çalışmaları öncesi mülk sahibi Nüket Meteoğlu Birinç tarafından heyete konakla bilgi verildi. Birinç, taş konağın ilk sahiplerinin Sultan Abdülmecit’in dördüncü eşleri olan Rahime Prestev Valide Sultan’ kadar uzanan ve Abdullah Meteoğlu’ndan kalma bir konak olduğunu belirterek bu konağın içinde yer alan eşyalara ilgi bildi verdi.  Birinç, yapının restore edilerek kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılması düşüncesiyle Taş Konağı Balıkesir Valiliğine devrettiğini sözlerine ekledi.  

 

 

 

 

 


Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2015
< Bir Önceki Bir Sonraki >