Bugün Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin İlk Adımın Atılışının 102. Yıl Dönümü.

Bugün Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin İlk Adımın Atılışının 102. Yıl Dönümü.

 

Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK, aşığı olduğumuz bu kentin adını taşıyan Bandırma Vapuruyla; 16 Mayıs 1919’da işgal altındaki İstanbul’dan Anadolu’ya doğru yola çıkmış ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaşarak, destansı Kurtuluş Savaşımız için Türk Milletine liderlik etmiştir.

Art arda yaptığı kongrelerle ulusumuzu birleştirmiş, şanlı ordumuza ve milletimize Başkumandanlık yapmıştır. İşgal altındaki yurdumuz düşmandan temizlenmiş, 17 Eylül 1922’de, Bandırma Ay Yıldız Tepe’de sıkılan son kurşunla, tüm düşmanlar bu topraklardan sökülüp atılmıştır. ATATÜRK önderliğindeki Yüce Türk Milleti emperyalist devletlere unutulmaz bir ders vermiştir. O ders şudur: Türk Milleti bu topraklarda, sonsuza dek özgür ve bağımsız yaşayacaktır…

Ulusal Kurtuluş Savaşımızın ilk adımında ve son kurşununda Bandırma ismiyle, ruhumuzla var olmaktan, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün yolunda ve izinde olmaktan gururluyuz.

Cumhuriyetimizi kuran Yüce Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK; “Benim doğum günüm 19 Mayıs” demiştir. Bu sözüyle, Kurtuluş Mücadelesinin ilk adımının önemine dikkat çekmiştir. Cumhuriyeti emanet ettiği gençlere, bugünü bayram olarak ilan etmiştir. Türk Gençliği olarak birinci vazifemiz; Atatürk devrimlerini, Laik Cumhuriyetimizi, özgürlüğümüzü sonsuza dek savunmak ve korumaktır. Mevcudiyetimizin ve istikbalimizin yegâne temeli budur. Bu vazifemizden, tüm olumsuzluklara rağmen asla vazgeçmeyeceğiz.   

Yine bir sözünde; “Benim iki önemli eserim var: Biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi” demiştir. Bizler de Cumhuriyet Halk Partililer olarak Atamızın izinde, Cumhuriyetin yılmaz bekçileriyiz.

Yüce ATATÜRK; kurduğunuz Cumhuriyetle, bilimin ışığındaki devrimlerinizle; Türk Milletinin kalbinde sonsuza dek yaşayacaksınız. Doğum gününüz kutlu olsun...

Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizi kuran Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

19 Mayıs ATATÜRK’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı coşkuyla ve yürekten kutluyorum.

Av.Tolga TOSUN / BELEDİYE BAŞKANI


Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2021
< Bir Önceki Bir Sonraki >