Belediye Başkanı Dursun Mirza'nın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlama Mesajı

Belediye Başkanı Dursun Mirza'nın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlama Mesajı

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

 

İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana kadınlar emeğin ve mücadelenin daima içinde. Yaşadıkları bütün acılar ve haksızlıklara rağmen kadınlar yeryüzünü hep güzelleştirmeye devam ettiler. Peki, günümüzde kadınlar eşitlik haklarından tam olarak faydalanabiliyor mu? İşte bu tartışılır.  

 

   1857 Yılında, ABD’de bir fabrikada, kadın dokuma işçilerinin; uğradıkları haksızlıklar, uzun mesailer ve çok düşük ücretlere tepki göstererek daha iyi koşullarda, daha uygun mesai saatlerinde, “eşit işe eşit ücret” istekleri nedeniyle greve gitmelerinin ardından yaşanan polis şiddeti ve fabrikanın ateşe verilmesi sonrasında maalesef 129 kadın can verdi. Bu vahim olay kadın dayanışmasına ve kadınların örgütlenmesine dünya çapında ilham vermiştir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, bu üzücü olaylar sonrasında oluşan farkındalığı arttırmak, kadınların örgütlenmesi ve mücadelelerini duyurmak adına oldukça önemlidir.

 

   Çağdaş batı dünyasında kadın haklarının esamisi okunmazken laik Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, Türk Kadınının oldukça önemli haklara kavuşmasını sağlamıştır. Bugün ülkemizin dört bir yanında, her alanda oldukça başarılı kadınlar yer almaktadır. Eğer ülkemizin aydınlık yarınlara kavuşmasını istiyorsak kız çocuklarımızın eğitimine önem vermeliyiz.

 

    Kadınlar ve erkekler bir bütünün iki yarısıdır. Bütün mücadelelerin içinde erkeklerle omuz omuza olan kadınlar, kazanımlardan da aynı şekilde eşit olarak faydalanmalıdırlar.

 

   Bu vesile ile bütün kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü en derin sevgi ve saygılarımla kutluyorum.

 

 

 

                                Bandırma Belediye Başkanı

 

                                                                 Dursun MİRZA


Eklenme Tarihi: 08 Mart 2019
< Bir Önceki Bir Sonraki >