Başkan Mirza 'destek Olmuyorsanız,köstek De Olmayın'

Başkan Mirza 'destek Olmuyorsanız,köstek De Olmayın'

 

 

BAŞKAN MİRZA 'DESTEK OLMUYORSANIZ,KÖSTEK DE OLMAYIN'

Belediye Başkanı Dursun Mirza ve Büyükşehir Belediyesine Bağlı Meclis Üyeleri ile birlikte Balıkesir'de yapılan aylık Büyükşehir Meclis Toplantısına katıldı.

Başkan Mirza Balıkesir Büyükşehirin Bandırma ve Burhaniye'de kamulaştıracağı alanlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin Burhaniye'de 1 parsel ve Bandırmada 120 parsel olmak üzere kamulaştırma yapacağı konusuna dikkat çeken Başkan Mirza şu açıklamalarda bulundu.

 Mirza: " Malta Deresi dediğimiz Erdek'e giden yeşil alanlar olmak üzere Büyükşehir Belediyemiz Bandırmada 120 parseli kamulaştırmaya çalışıyor. Bandırma Belediye Başkanı olarak  yani bandırma tarafından seçilmiş bir insan olarak üzülüyorum. Niçin kamulaştırmak istiyorsunuz diye Bandırma Belediye Başkanı olarak soruyorum.  Biz oraları yeşil alanlara dönüştürerek yeni projeler yapmaya çalışıyoruz ama bu kadar büyük alana kamulaştırma çalışmaları yapılmasını kınıyorum.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin kamulaştırmak istediği yerlere malta projesinin yapmak istediğini belirten Başkan Mirza proje hakkında büyükşehir meclis üyelerine bilgi verdi.

Mirza: Bildiğiniz gibi seçim öncesi verdiğimiz sözleri tutmak için, gelirlerimizin azalmasına rağmen tüm projelerimizi hayata geçirmek için çalışıyoruz. Kapalı Pazar Yeri Projemize başladık. Diğer projelerimizi de hayata geçirmek için Proje Etüt Birimimizi kurduk. Birimimiz Malta Projesi ve diğer projelerimizi hayata geçirmek için detayları çalışıyorlar. Malta Projemizde sona doğru yaklaştık. Bütün kamusallaştırma işlemlerini bitirdik. Projenin detaylarına çalışıyoruz. Maalesef bugünkü Büyükşehir Meclisinde belediyemize ait olan yerleri, Malta Projemizin yerini Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kamulaştırmak için önümüze getirdiler. Biz diyoruz ki buyurun birlikte hareket edelim eğer bir katkı sunmak istiyorsanız. Destek olmak istemiyorsanız da köstek de olmayın."dedi.

 

Bandırma Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Şerafettin Engüdar söz aldığı Büyükşehir meclisinde görüşlerini belirtti.

 Engüdar: "Zaten kamuya ait olan yerin tekrar kamulaştırılması ne demek? Yasal problem var. Bandırma Belediyesi kamu kurumudur. Kamudan Kamulaştırma mı yapılıyor? Bandırma Belediyesinin 5 yıllık kamulaştırma programına aldığı ve kamulaştırdığı alanı Büyükşehir Belediyesinin de kamulaştırmaya çalışmaya yetkisi yok.  Büyükşehir yasasının 7 maddesinin C bendine göre Büyükşehir Belediyeleri yaptıkları projeleri ilçe belediyelerine bildirmeden herhangi bir işlem yaptıramazsınız.  Bu konunun bütçe plan ve imar ve bayındırlık komisyonuna gitmesi yasal zorunluluktur.' diyerek bu yanlıştan bir an önce geri dönülmesi gerektiğini belirtti.

Büyükşehir Meclisi Konuyu Tekrar İncelenmek Üzere Oy Birliği İle Büyükşehir Plan Bütçe Komisyonu ve İmar Ve Bayındırlık Komisyonuna havale etti.

 

 

 


Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2015
< Bir Önceki Bir Sonraki >