Bandırma Belediyesi 2021 Faaliyet Ve Bütçe Performans Toplantısını Gerçekleştirdi

Bandırma Belediyesi 2021 Faaliyet Ve Bütçe Performans Toplantısını Gerçekleştirdi

BANDIRMA BELEDİYESİ 2021 FAALİYET VE BÜTÇE PERFORMANS TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

 

Bandırma Belediyesi yasa gereği, belediyelerin her yıl Nisan ayının ilk haftasında yapmakla yükümlü olduğu, bir önceki yıl faaliyet raporu ve bütçe performans toplantısını Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirdi.

 

Teamüller gereği mesai saati sonunda, akşam saatlerinde yapılan değerlendirme toplantısı, ramazan ayında olmamız nedeniyle saat 15:00’da başladı. Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’un, Meclis Üyeleri arasında bulunan avukatların 5 Nisan Avukatlar Günü’nü de kutladığı açılış konuşmasının ardından, önceden belirlenmiş 26 gündem maddesinin görüşülmesine geçildi. İmar değişiklikleriyle ilgili gündem maddeleri, Belediye Meclis Üyelerinin yaptıkları açıklamalar sonrasında oy birliğiyle encümene havale edildi.

Yapılan oylamanın ardından AKP, MHP, İYİ Partili Meclis Üyeleri gündem ile ilgili söz hakkı alarak görüşlerini bildirdiler. Cumhur İttifakını oluşturan AKP ve MHP’li Meclis Üyelerinin eleştirilerine cevap veren Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun: “2019’da seçimle göreve geldiğimiz andan kısa süre sonra, tüm dünyayı etkisine alan küresel bir kriz yaşadık. Pandemi döneminde kaybettiğimiz onca canın yanı sıra, zaten sallantıda olan ülke ekonomisi ciddi bir sorun sarmalına dönüştü. Çalışamayan, işyerini açamayan, geliri olmayan vatandaşlarımız çok ciddi bir açlık kriziyle karşı karşıya kaldı. Sosyal belediyecilik anlayışımız gereği, ‘Önce İnsan’ diyerek, hiç kimseyi ötekileştirmeden, kimin neye ihtiyacı varsa yardımına koştuk. Henüz tam olarak pandemiyi atlatamadan, maalesef ülkemizdeki üretim eksikliğinden kaynaklanan ekonomik kriz baş gösterdi. Üstüne en büyük gıda ithalatı yaptığımız iki ülke; Rusya ve Ukrayna savaşı başlayınca gıda ve doğalgaz tedarikinde büyük sorunlar yaşandı. Doğalgaz ve petrole gelen büyük zamlar enerji üretimimizi sekteye uğratırken sanayi üretimini de oldukça olumsuz etkiledi. Gıda ithalatında yaşanan zorluklar ve fiyat artışından kaynaklanan çok büyük bir krizle baş başayız. Akla gelen her şeyin astronomik fiyatlara yükselmesine rağmen bunlardan yılmadık. Söz verdiğimiz tüm projelerimizi az önce belirttiğim sebeplerden dolayı makul süre geciktirmiş olsak da asla vazgeçmedik, durmadık, durmayacağız. Bu zor sürede bizlerden desteklerini esirgemeyen, başta Bandırmalı hemşerilerimiz olmak üzere; tüm şehir paydaşlarımıza, Meclis Üyelerimize, Daire Amirlerimize ve belediyemiz çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

 

Başkan Tolga Tosun’un konuşmaları sonrasında toplantıya yaklaşık 10 dakika ara verildi. Verilen aranın ardından yasa gereği Meclis Üyeleri sıralarında yerini alan Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’un yerine, oturumu Meclis Üyesi Fatma Salı Karabacakoğlu yönetti. Bandırma Belediyesi 2021 Yılı Faaliyet Raporu ve Bütçe Performans Değerlendirme Sunumu için kürsüye davet edilen Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, 2021 yılı içerisinde yapılan tüm belediyecilik hizmetlerini slayt eşliğinde Meclis Üyelerine anlattı. Sunumun ardından yapılan oylamada, Bandırma Belediyesi 2021 Yılı Faaliyet Raporu ve Bütçe Performans Değerlendirmesi oy çokluğuyla onaylandı.

 

2021 Faaliyet Raporunun onaylanmasının hemen sonrasında yeniden Başkanlık koltuğuna oturan Başkan Tolga Tosun, Bandırma Belediyesi Komisyon Üyelikleri için belirlenen adayların onaylanmasını meclise sundu. Belediye Meclis Üyelerinin oy birliğiyle seçtiği komisyonlar ve üyelerin isimleri şöyle oldu:

 

Encümenler:

Merve Polat

Sıtkı Ağan

Ümit Durukan

 

Plan ve Bütçe Komisyonu:

Adil Levent Coşkun

Nüvit Erten

Metin Ok

Müjdat Gündoğdu

Zeynep Özdemir

 

İmar Komisyonu:

Adil Levent Coşkun

Mesut Özdemir

Levent Yalçın Cömert

Onur Çon

Yusuf Ziya Çelikoğlu

 

Kıymet Takdir Komisyonu:

Adem Yılmaz

Onur Çon

Mesut Özdemir

Eren Ülkü

Salih Soner Koçoğlu

 

Deprem ve Doğal Afet Komisyonu:

Onur Çon

Fatma Salı Karabacakoğlu

Hüseyin Koçyiğit

Murat Atansoy

Eren Ülkü

 

Eğitim, Kültür, Sanat, Gençlik ve Spor Komisyonu:

Nüvit Erten

Fatma Salı Karabacakoğlu

Adem Yılmaz

Basri Ersan Kırbaş

Müjdat Gündoğdu

 

İnceleme ve Araştırma Komisyonu:

Aydın Yağar

Merve Polat

Cihan Yılmaz

Aydilek Gönenç

Oya Yücel

 

Tarife Komisyonu:

Nüvit Erten

Abdullah Erbay

Fatma Salı Karabacakoğlu

Aydilek Gönenç

Murat Atansoy

 

Çevre ve Sağlık Komisyonu:

Adil Levent Coşkun

Aydın Yağar

Ümit Durukan

Müjdat Gündoğdu

Zeynep Özdemir

 

Yaşlı, Engelli ve Düşkünlerin Sorunları Komisyonu:

Abdullah Erbay

Sıtkı Ağan

Ümit Durukan

Eren Ülkü

Zeynep Özdemir

 

Kadın ve Çocuk Komisyonu:

Fatma Salı Karabacakoğlu

Merve Polat

Oya Yücel

Zeynep Özgün

Aydilek Gönenç

 

Komisyon Üyeleri oylamasının ardından gelen yeni eleştirilere cevap veren Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun: “Bandırma Belediyesi yarattığı katma değerleri ile, öz kaynaklarıyla, kamuya neredeyse hiç borcunun olmamasıyla güçlü bir belediyedir. Geride bıraktığımız her yıl, bütçe talebimizi sürekli arttırdık ve bunu yapamayacağımız üzerine de muhalefetten sürekli eleştiri aldık. Ancak bahsedilen o yıl sona erdiğinde, talep ettiğimiz bütçeyi yakaladığımızı hepiniz tespit ettiniz. 2019 Yerel Seçimler sonrası göreve geldiğimizden bugüne 3 yıl geçti. Toplamda 360 milyon Liralık bütçe kullanmışız. Hizmetlerimizi, personelimizin maaşlarını, ödemelerimizi hiç geciktirmemişiz. Ayrıca BASKİ’den 22 milyon Lira da alacağımız var! Kendi gelirlerimizi kendimiz yaratmalıyız, yeni gelir kaynakları için de birlikte çalışmalıyız. Bandırma Belediyesine güvenin. Tüm olumsuzluklara, engellemelere, Büyükşehir yasasından kaynaklanan kayıp ve hizmet aksatmalarına rağmen, son üç dönemdir, bugün 13. senesinde olduğumuz Cumhuriyet Halk Partili yönetimiyle Bandırma Belediyesi, finansal ve kurumsal açıdan Türkiye çapında örnek belediyelerden biridir. Sorunları birlikte aşacağız, Bandırma’nın geleceği için en doğru adımları atacağız” dedi. Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’un yaptığı açıklamanın sonrasında, bir sonraki Meclis Toplantısının 5 Mayıs Perşembe günü saat 18:00’da yapılacağı ilan edildiği; Bandırma Belediyesi 2021 Yılı Faaliyet Raporu ve Bütçe Performans Değerlendirme Toplantısı sona erdi.

 Eklenme Tarihi: 07 Nisan 2022
< Bir Önceki Bir Sonraki >