USTA YÖNETMENE SAYGI GECESİ

Geri Dön

 

USTA YÖNETMENE SAYGI GECESİ

Bandırma Belediyesi, Bandırma’nın sanat ışığı ve değerli şahsiyeti Tunç Başaran anısına saygı gecesi düzenliyor. Kariyerinin basamaklarını çok küçük yaşta çıkmaya başlayan Tunç Başaran, sanata ve sinemaya olan ilgisi, bağlılığı ve başarısı ile hem Türk Sineması’na hem de uluslararası alanda unutulmaz eserleri sinema severlere sunmuştur. Ünlü senarist, oyuncu aynı zamanda usta yönetmen Tunç Başaran, Bandırma’nın kimliği ile özdeşleşen önemli bir sanatçıdır.

Kültüre, sanata ve sanatçıya her daim değer veren Bandırma Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan, 2021 yılında yapım sürecine başlanılan “Ölümsüz Olan Sadece Sevgidir” belgeseli, Tunç Başaran’ın Yeşilçam, ikinci dönem filmleri ve Bandırma hayatı olarak üç bölümden oluşmaktadır.

Bandırmalı sanatçı, yönetmen Tunç Başaran hayatı boyunca başarılarını ve insan ilişkilerini sevgiyle kazanmıştır. Onun hayata bakış açısını anlatan “Kötü olan her şey sevgiye muhtaçtır” sözüyle sevginin kazanımlarına, iyileştirici ve bütünleştirici gücüne dikkat çekmiştir.

Bandırma Belediyesi, Tunç Başaran’ın tüm filmlerinde ve özel hayatında önemle vurguladığı “sevgi” temasını ön plana çıkararak, filmlerini sevgiyle yöneten bir adam olma idealini belgeselin kurgusuna yerleştirmiştir. Ailesi, yakın dostları ve iş arkadaşları ile yapılan röportajlarla, esprili kişiliği, uluslararası düzeyde sinema bilgisi ve insani ilişkilerindeki duyarlılığını vurgulayarak onun bilinmeyen yönleri ve filmleri ile Türk Sineması’ndaki doldurulmaz yerini izleyenlerin beğenisine sunacak.

Bandırma Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan belgeselin proje direktörlüğünü yürüten Meriç Başaran ve Pelin Onat’ın yanı sıra Müjdat Gezen, Nur Sürer gibi Yeşilçam’ın usta isimleri anlatımlarıyla renk katarken belgeselin seslendirmesini ruhuna dokunan sesi ile İclal Aydın yapıyor. Murat Pınar Özdemir müziği ile belgesele hayat veriyor. Senaryo ve kurgusunu Zeynep Bayraktutan’ın hazırladığı belgeselin yönetmenliğini Gökhan Kasapoğlu ve Zeynep Bayraktutan birlikte gerçekleşmiştir.

Belgeselin Galası 18 Aralık 2024 Pazartesi günü saat 20.00’da Barış Manço Kültür Merkezi’nde olacaktır.

Gösterim öncesi, Melih Çınar Sergi Salonu’nda ünlü sanatçının filmlerinden ve hayatından karelerin yer aldığı karma bir sergi yapılacaktır.