EDİNCİK’E ÇAĞ ATLATACAK PROJENİN TEMELİ ATILDI

Geri Dön

Edincik tarihinin en büyük projesi olarak adlandırılan Kapalı Pazar Yeri ve Yaşam Alanı’nın temeli gerçekleştirilen törenle atıldı.

Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, halkın yararına hizmet edecek insan odaklı projelerinden bir yenisini daha hayata geçiriyor. Bugüne dek iki adet gündüz bakım evini, destek-eğitim kurs merkezini, engelsiz yaşam kampını, asfalt tesisini, taziye evlerini, seyir teraslarını ve çok sayıda yeşil alanı söz verdiği gibi Bandırma’ya kazandıran Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, adaylığı sürecinde sözünü verdiği bir diğer proje olan Edincik Kapalı Pazar Yeri ve Yaşam Alanı’nın temelini de düzenlenen tören ile attı. Edincik Mahallesi’nin tarihi dokusuna uygun ve aynı zamanda da günümüz ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verecek tam donanımlı bir yaşam merkezi olarak tasarlanan proje, tamamlandığında 3.364 metrekarelik bir alanı kapsayacak.

Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen temel atma törenine, CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı, Bandırma Belediye Başkan Yardımcıları, CHP Bandırma İlçe Başkanı Mehmet Atak, İYİ Parti Bandırma İlçe Başkanı Necmi Sert, Saadet Partisi İlçe Başkanı Ekrem Süzen, Deva Partisi İlçe Başkanı Av. Ümit Yaman Bal, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan temel atma töreni açılış konuşmalarıyla devam etti. CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin ve CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı birer konuşma gerçekleştirerek projenin Bandırmalılara ve Edincik Mahallesi’ne hayırlı ve uğurlu olmasını dilediler.

Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, yaptığı konuşmada Edincik’in tarihi ve kültürel dokusu açısından çok önemli bir mahalle olduğuna dikkat çekerek Edincik için aktif şekilde çalıştıklarını kaydetti. Kapalı Pazar Yeri ve Yaşam Alanı Projesi’nin de Edincik’in tarihi dokusunu ve kültürünü mimarisiyle yansıtacak bir yapı olacağını kaydeden Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “Aday olduğumuzda vatandaşlarımıza çok büyük projeler vadetmemiştik ama çok büyük projeler gerçekleştiriyoruz. Hemşehrilerimizin hayatlarına dokunan, temel ihtiyaçlarını karşılayacak butik projeler hayata geçireceğimizi söylemiştik. Edincik Kapalı Pazar Yeri ve Yaşam Alanı Projesi de o projelerden biri. Edincik, Büyükşehir Yasası sonrası Bandırma’nın bir mahallesi olduğunda çok fazla hizmet göremedi. Bizim dönemimizde yapmış olduğumuz tasarruflar ve iyi ekonomi politikaları sayesinde bu büyük yatırımımızı Edincik’e kazandırıyoruz. Sade Kapalı Pazar Yeri ve Yaşam Alanımızı değil, Edinciğimizin tarihine, kültürüne, turizmine hizmet edecek bir de konak restore ediyoruz,” dedi.

“Butik projeler ön gördük, butik projeler yapıyoruz,” sözleriyle konuşmasına devam eden Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “Bu butik projelerimizin küçük projeler olduğunu düşünmemeliyiz. Kapalı Pazar Yeri ve Yaşam Alanımız 21 milyon liraya mâl olan bir projedir. Önümüzdeki günlerde 100. Yıl Mahallemizde de bir pazar yeri projesinin temelini atacağız. Destek Eğitim Kurs Merkezimizi, iki adet gündüz bakım evimizi, Tatlısu Engelsiz Yaşam Kampımızı, seyir teraslarımızı ve üç adet taziye evimizi şehrimize kazandırdık. Bunlar hep insanlarımızın hayatına doğrudan dokunan projeler. Bandırma’da yıllardan beri çözüme kavuşturulamayan bir konu olan genel evi de ortadan kaldırdık. 23 bin öğrenci nüfusuna sahip bir kentiz ve öğrencilerimizin barınma sorunu var. Bizim asli görevlerimiz arasında olmasa da 192 kişilik öğrenci yurdu projemizi de tamamlıyoruz ve en geç dört ay içinde açılışını gerçekleştireceğiz. Güzel bir şehirde yaşıyoruz ve güzel bir kadromuz var. Bandırma’yı seven, kucaklayan, en iyisini yapmak isteyen bir meclis üyesi kadromuz var ve iyi şeyler yapmaya da devam ediyoruz. Bütün belediye personelimize, çalışanlarımıza teşekkür etmek istiyorum,” dedi.

Edincik’e bir de içinde düğün salonu yer alan seyir terası sözü verdiklerini ifade eden Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “Edinciğimizin yollarını da yapıyor, gerçekten en iyi hizmeti veriyoruz. İnşallah daha güzel işleri hep birlikte gerçekleştireceğiz diyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum,” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

Edincik Buhye Cami İmam Hatibi Salih Toker’in dua okutmasıyla tören devam etti. Son olarak, protokol üyeleri tarafından butonlara basılarak Edincik Kapalı Pazar Yeri ve Yaşam Alanı’nın temeli alkışlar eşliğinde atıldı.

Edincik Kapalı Pazar Yeri ve Yaşam Alanı Projesi Nedir?

Edincik Kapalı Pazar Yeri ve Yaşam Alanı Projesi tamamlandığında 3.364 metrekare alanı kapsayacak. Bodrum katında 65 tezgahlı geniş bir pazar alanı olacak ve zemin katına ise çay ocakları, kafe ve dinlenme alanları ev sahipliği yapacak. Ayrıca kapalı pazar yerine entegre 10 adet peynir tezgâhı yerini alacak.

Tamamıyla insan odaklı olarak tasarlanan projenin içinde bebek bakım odası, şadırvan ve engelsiz tuvaletler gibi hayatı kolaylaştıracak donatılar bulunuyor. Tüm bu donatılarla beraber iki katlı olarak tasarlanan binanın içinde 15 adet dükkân, zabıta odası ve teraslar olacak.

Yürüme yolu üzerinde ise üstü kapalı olarak tasarlanan sergi ve butik alışveriş alanları yerini alacak.

Peyzaj düzenlemeleri ile oluşturulacak yeşil alanlar projeyi hem daha çevreci hem de daha estetik bir görünüme kavuşturacak.

Pazar yerinde halihazırda mevcut olarak bulunan ve 15 adet dükkândan oluşan betonarme yapı ise çatısından penceresine kadar tümüyle yenilenecek. Ayrıca projede bir adet su deposu ve enerji odası da olacak.