BANDIRMA GELİŞİYOR, BELEDİYEMİZ DİJİTALLEŞİYOR

Geri Dön

Kurum içi dijital dönüşüm çalışmalarının sürdürüldüğü Bandırma Belediyesi’nde ruhsat başvuru süreçlerini daha güvenli ve pratik kılacak E-Ruhsat uygulaması hizmete giriyor. Teknolojik dönüşüm çalışmaları kapsamında güncellenen dijital alt yapının tanıtım programı Belediye Meclis Salonu’nda, Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, Belediye Başkan Yardımcıları Ozan Onur, Aydın Yağar, Belediye Meclis Üyeleri, Bandırma’daki meslek odaları başkanları, temsilcileri ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların katılımı ile gerçekleşti.

Vatandaşların Belediye hizmetlerine ulaşılabilirliğini kolaylaştırmak amacıyla daha önce E-imar sisteminin hayata geçirildiği Bandırma Belediyesi’nde, ruhsat ve imar durumu, yol kotu hizmetleri de dijital mecraya taşındı. Hizmete alınan bu uygulama mal sahibi vatandaşlar veya kanuni vekilleri ruhsat veya imar durumu başvuruları ve süreç takibi işlemlerini belediyeye gelmeden online olarak yapabilecekler. Aynı zamanda sağlanan bu hizmetle birlikte başvuruların daha hızlı bir şekilde sonuçlandırılması ve kağıt tüketiminden tasarruf edilerek sürdürülebilir çevre konusuna da dikkat çekilmesi hedeflenmektedir.

Başkan Av. Tolga Tosun: Yeni Nesil Bir Belediyecilik Modeli Oluşturuyoruz.

Tanıtım programında konuşan Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun; “2019 yerel seçimlerinden sonra kurum içi yapı analizi gerçekleştirdiğimizde teknolojik alt yapı yönünden çağın gerisinde kalmış bir teknolojik yapıya sahip olduğunu tespit ettik, analiz çalışmalarından sonra hızlı bir şekilde teknolojik alt yapımızı yenileyecek hamleleri gerçekleştirdik. Bugün de bu hamlelerimiz sonucunda gerçekleştirdiğimiz E-İmar/E-Ruhsat uygulamamızın tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Özellikle 2020 yılında meydana gelen pandemi sürecinde ortaya çıkan fiziki ziyaretlerin kontrol altına alınma amacına paralel olarak gerçekleştirdiğimiz bu uygulama ile yeni inşaat ruhsatı olmak üzere tüm ruhsat başvuruları ve bağlantılı süreçler online olarak yapılabilecek. Gerçekleştirdiğimiz kurum içi yatırımlarla ölçülebilir belediye anlayışı ile yeni nesil bir belediyecilik modeli oluşturmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda dijital arşiv niteliği de taşıyacak olan bu sistem diğer devlet kurumlarıyla entegre bir şekilde çalışacak, kurumlararası anlaşmazlıkları ortadan kaldıracak. Ayrıca bu çalışmayı gerçekleştiren Türkiye’deki ilk 10 belediye arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Bu kapsamlı çalışmada emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.

Konuşmaların ardından Bandırma Belediyesi’nin teknoloji partneri Netcad firmasının temsilcileri Mehmet Akkoyun ve Emre Tunca tarafından sistemin teknik yapısı hakkında bilgilendirici sunum gerçekleştirildi.