Zehra Çobanlı

Zehra ÇOBANLI

8 Mart 2017 Çarşamba

Bandırma Belediyesi Kültür Sanat Merkezi

Bandırma Belediyesi’nin Kent Konseyi Kadın Danışma Merkezi ile birlikte Dünya Emekçi Kadınlar günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği Bandırmalı sanatçı Prof. Dr. Zehra Çobanlının “Kadınca Mavi-Beyaz Kesitler” isimli seramik sergisi ziyarete açıldı.

Yoğun ilginin olduğu açılışa Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Belediye Başkanı Dursun Mirza ve Belediye Meclis Üyeleri katıldı.

Prof. Dr. Zehra Çobanlı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel hazırladığı 30 parçadan oluşan eserlerini sergiledi. Açılışta yaptığı konuşmada Bandırma Belediyesi’ne teşekkür eden Çobanlı: “Kadınca Mavi-Beyaz Kesitler Anadolu’da var olan, yaygın olarak kullanılan deyimlerden, yaşam biçimlerinden, geleneğimizden izler taşıyan, bir seramik sergisidir. Özellikle Anadolu’da kadınların özgürlüklerine, kısıtlı yaşamlarına, aldatılmışlıklarına, ezilmelerine gönderme yapılmıştır” dedi.

Açılışta söz alan Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza: “Sanatsal faaliyetleri Bandırma’da yoğunluk kazanması için elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle sanat ya da sanatçının toplumumuzda belli bir kesime mal edildiği gibi bir algı var. Biz bunu yıkmak maksadıyla sanatın her dalında her bir sanatçıyla yeni sergiler açıyoruz. Özellikle seramik çalışmaları bize çok eskileri hatırlattığı gibi şimdiki yeni sanatlarla birleşmesi bize ayrı bir duygu katıyor. Bir bayan sanatçı olarak Dünya Kadınlar Gününde böyle güzel bir sergiyi biz Bandırmalılarla buluşturduğunuz için teşekkür ediyorum” dedi.

Milletvekili Mehmet Tüm ve Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar’da yaptıkları konuşmalarda bütün kadınların kadınlar gününü kutladılar. Şiddetin olmadığı bir yaşam dilediler. Prof. Dr. Zehra Çobanlı’yı anlamlı sergisi için tebrik ederek Başkan Mirza önderliğinde sanatçıya plaketi birlikte verdiler.